Естествена кожа или еко кожа – как да ги разпозная?
Според общото мнение естествената кожа традиционно е най-предпочитаният материал за изработка на висококачествени мъжки и дамски обувки. На пазара обаче вече се предлагат голям брой синтетични заместители, които съвсем не отстъпват по качество на естествената кожа, а много често са и на доста по-добра цена. Такъв материал например е изкуствената кожа известна още като PU или еко кожа. Еко кожата се получава чрез процес на ламиниране като се полага 100% полиуретанов слой върху базов материал, който от своя страна може да бъде съставен от найлон, памук, полиестер или рейон. Добитата по този начин повърхност е изключително гладка и хомогенна и изобщо не наподобява зърнестата структура на естествената кожа. За да се получи желаната патина максимално близка до типа кожа, който имитира, тя се обработва допълнително с помощта на специални валяци. Естествената кожа на свой ред има за произход кожата на различни животни – овца, бивол, теле, крокодил, камила и др. При нея също е необходимо допълнително третиране с определени химически субстанции, за да придобие търговски вид и приложение в обувната индустрия.
За обикновения купувач на пръв поглед изглежда трудно да различи естествената кожа от синтетичните заместители, но ако обърнете внимание на няколкото практични съвета по-долу, много скоро ще се превърнете в експерт и дори ще консултирате ваши близки и приятели по този въпрос.
Мирис. Естествената кожа притежава специфичен аромат, който няма как да ви убегне. Той е земен, див и много наподобява полъха от животинска ферма. Ако ви се случвало да минавате покрай животинска ферма, разбирате за какво говоря. Така че не се смущавайте, а смело използвайте обонянието си. Мирише ли ви на пластмаса, балатум или нещо подобно, то най-вероятно материалът е изкуствен.
Външен вид. Естествената кожа колкото и да се обработва остава обсипана с множество асиметрични пори, през които всъщност е растяла козината на животното. При еко кожата не се забелязва такава ирегулярност, а напротив зърнестата структура е симетрична и равномерно разположена. Ако ви е трудно да забележите разликата с просто око, приближете обувката максимално близко до очите си или използвайте увеличаващо стъкло. Също така обърнете внимание на задната страна на кожата. Ако наподобява и се усеща като велур, то със сигурност материалът е естествен.
Цена. Обувките от естествена кожа обикновено са сравнително по-скъпи. Разбира се и тук има големи вариации в зависимост от типа кожа и начина на обработка. Изкуствената кожа като цяло е по-евтина, но някои нейни варианти могат и да са ценово съпоставими със среден клас кожени обувки.
Абсорбира ли вода? Това е може би най-лесният тест да разграничите естествената кожа от еко вариантите. Една капка вода се абсорбира изцяло от естествената кожа за около 10 секунди, докато еко кожата е напълно непромокаема.
Състав. И накрая, но не на последно място винаги проверявайте етиката. Производителите по закон са задължени да обозначат материала от който са изработени обувките. Вариантите са естествена кожа, текстил или други материали (всички останали, включително синтетични).